DŹWIRZYNO POKOJE

zobacz pokoje

przewodnik

Dźwirzyno - mały port rybacki, który stał się nadmorskim kurortem

Pierwsze adnotacje w kronikach o miejscowości Dźwirzyno zamieszczono w 1228 roku. Dowiadujemy się z nich m.in., że nazwa: Dźwirzyno wywodzi się od słowa "dźwirze" co w języku słowiańskim oznaczało drzwi, wrota.

Losy tej miejscowości przeplatają się z losami rzeki Regi i jeziora Resko. 1000 lat temu Rega spływała w całości do jeziora Resko, a stamtąd do morza poprzez cieśninę zwaną Regoujściem, która usytuowana była nieopodal portu handlowego Mrzeżyno. Gdy w 1456 na statki przycumowane w porcie Regoujście napadli kołobrzeżanie, położony niedaleko Trzebiatów został kompletnie odcięty od morza, gdyż nie istniał jeszcze wtedy Kanał Resko. W trakcie kilkudniowego sztormu w roku 1497, została przerwana dźwirzyńska mierzeja, dzięki czemu mógł tu powstać port. Dźwirzyno pozostało jednak na długo małą, rybacką wioską, a życie tam toczyło się leniwie i spokojnie, aż do początków XX wieku. Wtedy to port rybacki Dźwirzyno zadebiutował jako popularne wśród urlopowiczów miejsce wypoczynku.

Stopniowo zaczęła rozwijać się tu baza noclegowa. Reklamy z 1910 roku opisują port rybacki Dźwirzyno jako małe, ale atrakcyjne kąpielisko. Niestety okres I. i II. wojny przerwał rozwój Dźwirzyna w kierunku miejscowości turystycznej. Nie mały wpływ na to miał również obowiązujący, aż do końca lat 50-tych, zakaz zasiedlania na tym terenie. Dopiero w latach 60-tych zaczęły tu powstawać pierwsze ośrodki wczasowe i kolonijne, a Dźwirzyno z małej wioski rybackiej zaczęło się stopniowo przekształcać w nadmorski kurort.  

Dźwirzyno - atrakcje dla turystów


W porcie rybackim Dźwirzyno codziennie można zakupić świeżo złowione ryby. Są tu też organizowane wyprawy na połowy dorsza co stanowi niemałą atrakcję dla amatorów wędkarstwa. Z przystani portowej natomiast, można wybrać się w mini rejs po morzu Bałtyckim. Dźwirzyno słynie przede wszystkim z pięknych, piaszczystych plaż oraz czystości wód tutejszych kąpielisk. Plaża w Dźwirzynie jest niezwykle szeroka i malownicza. Niemałą atrakcją dla odwiedzających są wysokie wydmy porośnięte lasem sosnowym.


Ciekawostka:
Spacerując główną ulicą miejscowości - ul. Wyzwolenia, warto wypatrywać starych dębów szypułkowych. Każdy z nich ma 250 lat, a jest ich aż 16!
 

Dźwirzyno to atrakcje nie tylko dla zwolenników wylegiwania się na plaży, ale i dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Turyści mogą wziąć udział np. w turniejach plażowej piłki siatkowej. Tutejsze wody sprzyjają uprawianiu windsurfingu. Wczasowicze mogą swobodnie korzystać z oferty powstałego niedawno Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji, w którego skład wchodzą m.in: hala sportowa, amfiteatr, kompleks boisk zewnętrznych, wrotkowisko, skate park, mini golf i plac zabaw dla dzieci. Fanom tenisa polecamy skorzystanie z jednych z kortów tenisowych znajdujących się niemalże przy każdym ośrodku wypoczynkowym. W czasie niepogody można równie atrakcyjne jak na plaży spędzać czas korzystając z usług miejscowej kręgielni.

W sezonie urlopowym w Dźwirzynie organizowane są liczne zawody sportowe. Biorąc w nich udział można zdobyć specjalny puchar ufundowany przez wójta gminy. Co roku na plaży pomiędzy Grzybowem a Dźwirzynem odbywa się impreza dla biegaczy o nazwie "Bieg ku słońcu".

Od końca lat 70-tych Dźwirzyno ma status miejscowości uzdrowiskowej. Z tego względu co roku jest licznie odwiedzane przez osoby chorujące na schorzenia układy oddechowego i krążenia.

 

Wróć do listy wpisów

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.